Skip to content

54 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$513,975
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block11.19
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,349
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
40%
Improvement Value:$562,200
60%
Total Assessment$942,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,402+2.8%
2024$14,008+5.6%
2023$13,271-2.3%
2022$13,583+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$513,975

To:

Sq Ft3,349DeedBook 7081, Page 690

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft3,349DeedBook 7008, Page 3666Recorded12/4/2017

Property Sale

Sale
$547,990
DeedBook 5820, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 2005