Skip to content

56 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$592,990
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block11.19
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SBV L 2BIG
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
40%
Improvement Value:$570,100
60%
Total Assessment$950,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,511+2.7%
2024$14,123+4.1%
2023$13,569-2.3%
2022$13,888+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$592,990

To:

Sq Ft3,391DeedBook 5839, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 2005