Skip to content

78 Winding WayPrinceton, NJ 08540

Built 2008

Last Sale Price
$599,990
Last Sale Date
Apr 3, 2008

Property Information

Block11.20
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage3,391
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
39%
Improvement Value:$594,300
61%
Total Assessment$974,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,821+2.5%
2024$14,453+3.6%
2023$13,948-2.3%
2022$14,277+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,990

To:

Sq Ft3,391DeedBook 6121, Page 1496

Property Built

Built

Year Built: 2008