Skip to content

697 Franklin Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 1940

Last Sale Date
Dec 6, 2054

Property Information

Block128
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1SBL
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,000
55%
Improvement Value:$140,400
45%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830+5.9%
2024$4,561+8.2%
2023$4,215-2.5%
2022$4,325-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7433, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5830, Page 3274

Property Sale

SaleMulti
$24,713
DeedBook 5102, Page 1792

Property Built

Built

Year Built: 1940