Skip to content

30 Sterling Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Date
Aug 13, 2060

Property Information

Block12
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,409
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
62%
Improvement Value:$211,700
38%
Total Assessment$553,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+2.2%
2024$8,587+17.3%
2023$7,323+0.7%
2022$7,269-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 5233, Page 226

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 2206, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1964