Skip to content

38 Battle Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$43,900
Last Sale Date
Dec 1, 1987

Property Information

Block137
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage560
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,200
76%
Improvement Value:$58,300
24%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,101+1.1%
2024$4,057+2.8%
2023$3,948+9.9%
2022$3,593+4.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$43,900

To:

Sq Ft560DeedBook 1670, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1960