Skip to content

22 Millstone Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Mar 16, 2067

Property Information

Block139
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,838
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,200
50%
Improvement Value:$209,500
50%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477-0.5%
2024$6,509-1.2%
2023$6,587+15.8%
2022$5,686+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,838DeedBook 7283, Page 2812

Property Built

Built

Year Built: 1965