Skip to content

11 Crescent Dr

Princeton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 29, 1987

Property Information

Block13
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,672
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,400
46%
Improvement Value:$400,500
54%
Total Assessment$742,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,114+0.3%
2024$11,078+8.8%
2023$10,183-0.1%
2022$10,197-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,672DeedBook 1660, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1957