Skip to content

38 Crescent Dr

Princeton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 29, 1986

Property Information

Block14
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,198
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
66%
Improvement Value:$176,200
34%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+2.7%
2024$8,120+19.7%
2023$6,787+1.0%
2022$6,721-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,198DeedBook 1623, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1957