Skip to content

32 Crescent Dr

Princeton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block14
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,800
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,300
56%
Improvement Value:$262,000
44%
Total Assessment$598,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,296+1.7%
2024$9,141+14.9%
2023$7,958+0.5%
2022$7,920-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6931, Page 3277Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$469,450
DeedBook 5851, Page 1241

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 1471, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1962