Skip to content

31 Irving Street

Somerset, NJ 08873

Built 2020

Last Sale Price
$215,990
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block150
Lot146.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class37
DescriptionMODERATE
Dwellings1
ZoningSH
Sq Footage1,422
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
29%
Improvement Value:$194,000
71%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,936-20.7%
2024$4,966-12.8%
2023$5,695-2.5%
2022$5,843+110.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,990

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 7248, Page 1720Recorded9/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020