Skip to content

42 Matilda Ave

Somerset, NJ 08873

Public Property

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 14, 2000

Property Information

Block150
Lot26.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningIP
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$2,017-3.3%
2001$2,087+90.1%
2000$1,098+86.5%
1999$589+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook 2318, Page 255

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2212, Page 102