Skip to content

30a Matilda Avenue

Somerset, NJ 08873

Built 2012

Last Sale Price
$151,850
Last Sale Date
Jan 26, 2026

Property Information

Block151.01
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSH
Sq Footage885
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
59%
Improvement Value:$123,700
41%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,921+15.2%
2024$4,270+23.5%
2023$3,457-2.5%
2022$3,547-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$151,850

To:

Sq Ft885DeedBook 7667, Page 2504

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft885DeedBook 7333, Page 2125

Property Sale

Sale
$169,990

To:

Sq Ft885DeedBook 6533, Page 1490

Property Built

Built

Year Built: 2012