Skip to content

120 S Dover Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Aug 5, 1998

Property Information

Block156
Lot5.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description2SF LOW INCOME
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,268
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,500
26%
Improvement Value:$75,400
74%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,857-6.1%
2024$1,977-13.0%
2023$2,271-2.5%
2022$2,330-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,268DeedBook 2189, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1998