Skip to content

3 Park La

Princeton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block15
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class17
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,635
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,800
47%
Improvement Value:$385,900
53%
Total Assessment$725,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,888+0.5%
2024$10,838+9.4%
2023$9,907-0.1%
2022$9,915-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,635DeedBook 7148, Page 3043

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6239, Page 1257

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1906, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1959