Skip to content

2 Acken La

Princeton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block15
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,489
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,500
56%
Improvement Value:$264,900
44%
Total Assessment$605,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,406+1.6%
2024$9,258+14.4%
2023$8,093+0.4%
2022$8,058-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,489DeedBook 7061, Page 936

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5023, Page 2906

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1588, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1972