Skip to content

21 Acken La

Princeton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block15
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage913
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,000
75%
Improvement Value:$112,100
25%
Total Assessment$454,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,549+3.7%
2024$7,279+25.1%
2023$5,820+1.5%
2022$5,731-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940