Skip to content

63 Juliet Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block160
Lot1.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
51%
Improvement Value:$174,200
49%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+2.3%
2024$5,948+8.2%
2023$5,497-0.5%
2022$5,525+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 7624, Page 2930

Property Sale

Sale
$29,900

To:

DeedBook 1401, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1920