Skip to content

127 Douglas Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2016

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block168
Lot34.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,013
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
36%
Improvement Value:$317,000
64%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937-0.4%
2024$7,970+1.9%
2023$7,819-1.1%
2022$7,908+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft2,013DeedBook 6914, Page 3752Recorded10/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016