Skip to content

120 Henry St

Somerset, NJ 08873

Built 1905

Last Sale Date
Jun 29, 2061

Property Information

Block171.01
Lot128
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
59%
Improvement Value:$128,500
41%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,515+3.3%
2024$5,341+11.3%
2023$4,799-0.2%
2022$4,810+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$167,155

To:

Sq Ft920DeedBook 5757, Page 1737

Property Sale

SaleMulti
$162,855
DeedBook 5350, Page 3484

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2109, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1905