Skip to content

77 Douglas Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1949

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jul 30, 2013

Property Information

Block171.02
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,536
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,700
52%
Improvement Value:$187,100
48%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+4.8%
2024$6,321+6.7%
2023$5,925-0.7%
2022$5,965+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6657, Page 2858

Property Built

Built

Year Built: 1949