Skip to content

12 Kassul Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Date
Feb 6, 2065

Property Information

Block171.02
Lot211
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
55%
Improvement Value:$152,100
45%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,810+2.7%
2024$5,655+9.6%
2023$5,160-0.4%
2022$5,180+0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000

To: Thomas, Angela & Smith, Leroy

Sq Ft1,040DeedBook 2057, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1960