Skip to content

118 Main St

Somerset, NJ 08873

Built 1948

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Oct 31, 2014

Property Information

Block174
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,355
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
56%
Improvement Value:$151,400
44%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,896+3.5%
2024$5,696+9.4%
2023$5,207-0.4%
2022$5,228+0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$189,000

From: PELLOWSKI, ELIZABETH & HELFIN L/AIF

To: ESTRELLA, FRANKLIN D & ALBERTINA , Estrella, Franklin D & Albertina

Sq Ft1,355DeedBook 6755, Page 1143Recorded11/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948