Skip to content

445 Somerset St

Somerset, NJ 08873

Built 1927

Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block177
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings4
ZoningRF
Sq Footage1,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,800
60%
Improvement Value:$129,500
40%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+5.1%
2024$4,897+3.4%
2023$4,734-2.5%
2022$4,858-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft594DeedBook 7320, Page 1866Recorded3/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 5006, Page 1079

Property Built

Built

Year Built: 1927