Skip to content

522 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block180
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class10
Description1SBL
Dwellings2
ZoningHBD
Sq Footage6,024
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$292,000
73%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104-6.1%
2024$7,564-13.0%
2023$8,691-2.5%
2022$8,917-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$300,000

To: 522 Hamilton St, Llc

Sq Ft4,344DeedBook 7505, Page 1578Recorded5/15/2023