Skip to content

20 Home St

Somerset, NJ 08873

Built 1916

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block181
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage1,596
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,200
52%
Improvement Value:$161,400
48%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,752+1.2%
2024$5,686+9.4%
2023$5,196-0.4%
2022$5,217+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To: Kubiak, Stanley & Anna

Sq Ft1,596DeedBook 5739, Page 2484

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 1536, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1916