Skip to content

92 Brookline Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 15, 2023

Property Information

Block183
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,580
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,800
47%
Improvement Value:$215,200
53%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+2.5%
2024$6,561+5.8%
2023$6,201-0.8%
2022$6,248+4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$385,000

To: Zamora, Manuel

Sq Ft1,580DeedBook 7489, Page 3571Recorded1/23/2023

Property Sale

SaleMulti
$175,000
Sq Ft1,580DeedBook 7159, Page 3825Recorded10/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952