Skip to content

121 Home St

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block183
Lot92
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,392
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
60%
Improvement Value:$126,700
40%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,588+4.1%
2024$5,368+11.1%
2023$4,830-0.2%
2022$4,842+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 7594, Page 1726

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,392DeedBook 7302, Page 2197Recorded1/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950