Skip to content

40 Berkley Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 1994

Property Information

Block187
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,012
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,500
32%
Improvement Value:$407,600
68%
Total Assessment$601,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,154+0.3%
2024$9,130-0.2%
2023$9,152-1.3%
2022$9,276-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955