Skip to content

97 Brookline Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1945

Last Sale Date
Aug 27, 2069

Property Information

Block188
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,364
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,700
49%
Improvement Value:$185,900
51%
Total Assessment$364,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,147+1.2%
2024$6,074+15.4%
2023$5,265-0.4%
2022$5,288-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To: Sutton, Roy & Beverly Bright

Sq Ft1,364DeedBook 1846, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1945