Skip to content

368-C Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Jan 5, 1989

Property Information

Block188
Lot368.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage902
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$114,300
62%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,866-6.1%
2024$3,052+16.7%
2023$2,615-2.5%
2022$2,683+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft902DeedBook 1718, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1962