Skip to content

422-C Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block188
Lot422.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8002

Building Details

Building Class37
DescriptionSB
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$114,300
62%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,866-6.1%
2024$3,052+16.7%
2023$2,615-2.5%
2022$2,683+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962