Skip to content

63 Hawthorne Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1951

Last Sale Date
Nov 19, 2054

Property Information

Block189
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,100
56%
Improvement Value:$191,700
44%
Total Assessment$435,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344-1.0%
2024$6,406+4.1%
2023$6,157+6.1%
2022$5,802+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 7449, Page 1469

Property Built

Built

Year Built: 1951