Skip to content

49 Cooper Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Nov 28, 2007

Property Information

Block189
Lot34.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,587
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
56%
Improvement Value:$184,000
44%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,494-0.5%
2024$6,526+11.4%
2023$5,860+7.7%
2022$5,441+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft1,587DeedBook 6099, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1958