Skip to content

22 Whittier Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Jun 8, 2006

Property Information

Block194
Lot107
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,425
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,800
68%
Improvement Value:$122,200
32%
Total Assessment$387,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,801+0.2%
2024$5,789+9.2%
2023$5,301+8.9%
2022$4,867+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

To: Dickerson, Willie G Jr & Nicole M

Sq Ft1,425DeedBook 5914, Page 1475

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5547, Page 1012

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1267, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1946