Skip to content

153 Home St

Somerset, NJ 08873

Built 1927

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Nov 25, 2058

Property Information

Block194
Lot137
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage1,268
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
54%
Improvement Value:$120,600
46%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,786+15.7%
2024$3,271-13.8%
2023$3,796-2.7%
2022$3,901-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 931, Page 453

Property Sale

Sale
$345,000

To: Strickland, Shalloma

Sq Ft1,268DeedBook 7621, Page 2585Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$13,000

To: Strickland, Shalloma

Property Built

Built

Year Built: 1927