Skip to content

101 Jefferson St

Somerset, NJ 08873

Built 1940

Last Sale Price
$192,900
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block194
Lot151
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,206
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,600
64%
Improvement Value:$145,900
36%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002+6.9%
2024$5,614+5.2%
2023$5,336+1.7%
2022$5,246+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$192,900

From: WATSON, JENNIE LE/O & WATSON EXC PD

To: Potosnak, Edward Iii, POTOSNAK, EDWARD III

Sq Ft1,206DeedBook 6763, Page 2020Recorded12/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1940