Skip to content

139 Harrison St

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Date
Aug 2, 2056

Property Information

Block194
Lot85
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SBL 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,240
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
61%
Improvement Value:$136,000
39%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+0.2%
2024$5,803+6.6%
2023$5,441+8.6%
2022$5,011+11.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956