Skip to content

176 Jefferson St

Somerset, NJ 08873

Built 1930

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block196
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage1,650
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
44%
Improvement Value:$176,800
56%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,737+11.0%
2024$4,268-13.0%
2023$4,904-2.5%
2022$5,031-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000

To: Hajdu-Nemeth, Miklos J

Sq Ft1,650DeedBook 7395, Page 631Recorded10/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 1281, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1930