Skip to content

161 Jefferson St

Somerset, NJ 08873

Built 1935

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Aug 8, 2008

Property Information

Block197
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class15
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage957
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,600
66%
Improvement Value:$108,000
34%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,165+1.0%
2024$5,112+18.5%
2023$4,313-2.5%
2022$4,425+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$181,000

To: Jean-Louis, Rodrigue & Marcella

Sq Ft957DeedBook 6155, Page 254

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 5833, Page 3538

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 1678, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1935