Skip to content

187 Winslow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1999

Last Sale Date
Apr 4, 2012

Property Information

Block200
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,825
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
41%
Improvement Value:$312,800
59%
Total Assessment$527,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172-1.7%
2024$8,313+4.0%
2023$7,991-2.5%
2022$8,199+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$190,050
DeedBook 2248, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1999