Skip to content

185 Burns St

Somerset, NJ 08873

Built 1983

Last Sale Price
$77,900
Last Sale Date
Oct 26, 1984

Property Information

Block201
Lot22.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,572
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
54%
Improvement Value:$186,500
46%
Total Assessment$401,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474-0.5%
2024$6,505+10.0%
2023$5,914-2.5%
2022$6,067+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$77,900

To:

Sq Ft1,572DeedBook 1522, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1983