Skip to content

161 Park St

Somerset, NJ 08873

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 1992

Property Information

Block203
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,295
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,300
62%
Improvement Value:$141,000
38%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,973+0.0%
2024$5,971+12.7%
2023$5,301+0.6%
2022$5,269+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930