Skip to content

10 Miller Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1923

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 8, 2014

Property Information

Block205
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage1,067
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
51%
Improvement Value:$136,000
49%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,229+13.5%
2024$3,727-13.0%
2023$4,282-2.5%
2022$4,393-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,067DeedBook 6697, Page 958Recorded1/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 1587, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1923