Skip to content

45 N Dover Ave

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$1,050
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block214
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183+2.9%
2024$4,066+30.7%
2023$3,112+5.0%
2022$2,964+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050

To:

DeedBook 6955, Page 508

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6868, Page 1073Recorded4/28/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6866, Page 2250Recorded4/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$10,100
DeedBook 1971, Page 501

Property Sale

SaleMulti
$10,100
DeedBook NaN, Page NaN