Skip to content

695 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block219
Lot1.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage93,616
Acreage2.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,369,100
21%
Improvement Value:$16,630,900
79%
Total Assessment$21,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$382,620-6.1%
2024$407,400+32.9%
2023$306,488-2.5%
2022$314,463-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft93,616DeedBook 6805, Page 1739

Property Built

Built

Year Built: 1957