Skip to content

773 Hamilton StSomerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$3,850,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block225
Lot1.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage11,642
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,200,000
34%
Improvement Value:$2,300,000
66%
Total Assessment$3,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,838-6.1%
2024$56,260-13.0%
2023$64,641-15.0%
2022$76,043-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,850,000

To:

Sq Ft11,642DeedBook 7559, Page 3583

Property Sale

Sale
$2,080,000

From:

To:

DeedBook 6838, Page 2813Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$1,476,427
DeedBook 2321, Page 637