Skip to content

781 Hamilton StSomerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$45,118
Last Sale Date
Sep 24, 1975

Property Information

Block225
Lot5.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class10
Description2SBL
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage9,306
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
26%
Improvement Value:$874,000
74%
Total Assessment$1,180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,500-6.1%
2024$22,892+0.0%
2023$22,892-2.5%
2022$23,487-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$45,118

To:

Sq Ft9,306DeedBook 1321, Page 34