Skip to content

390 Lewis St

Somerset, NJ 08873

Built 1932

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block226
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage780
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
63%
Improvement Value:$100,700
37%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,345+0.7%
2024$4,317+16.3%
2023$3,711+2.4%
2022$3,625+9.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 7241, Page 530Recorded8/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 6179, Page 1917

Property Built

Built

Year Built: 1932