Skip to content

462 Lewis St

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block231
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
52%
Improvement Value:$190,900
48%
Total Assessment$400,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198-0.2%
2024$6,212+11.4%
2023$5,577+1.5%
2022$5,493+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,074DeedBook 6879, Page 3462

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 6335, Page 3568

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 1660, Page 886